Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Rejestracja samochodu w miejscu zamieszkania, a nie zameldowania

Poradnik Data publikacji - 29 sierpnia 2022 Autor - Redakcja gobus.pl
Rejestracja samochodu


Każdy kierowca, który dokona zakupu pojazdu, ma 30 dni od momentu podpisania umowy na rejestrację auta. Wiele osób sądzi, że auto można zarejestrować wyłącznie w miejscu zameldowania. Nie jest to prawda, ponieważ w uzasadnionych okolicznościach można zarejestrować pojazd także w miejscu zamieszkania.

Rejestracja pojazdu poza miejscem zameldowania – przepisy

Zasady rejestracji pojazdu poza miejscem zamieszkania są regulowane przez art. 73 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z zapisem ustawy rejestrację samochodu przeprowadza starostwo właściwe dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy. Kierowca w wyniku rejestracji powinien otrzymać dowód rejestracyjny pojazdu, zalegalizowane tablice rejestracyjne oraz nalepkę kontrolną.

Formalności niezbędne przy rejestracji samochodu

Każdy nowo zakupiony samochód musi być zarejestrowany. W tym celu konieczna jest wizyta w wydziale komunikacji, z zestawem niezbędnych dokumentów, w których koniecznie musi się znaleźć:

  • dokument tożsamości,
  • wniosek o rejestrację pojazdu,
  • dokument będący potwierdzeniem własności pojazdu (tu możliwości jest wiele, kierowcy najczęściej przedstawiają umowę kupna-sprzedaży, fakturę VAT czy umowę darowizny),
  • dotychczasowe tablice rejestracyjne,
  • dowód rejestracyjny i kartę pojazdu (pod warunkiem że taka dla danego modelu została wydana),
  • aktualną polisę OC.

Dodatkowo do całej dokumentacji przy rejestracji pojazdu należy dołączyć również potwierdzenie dokonania wszystkich obowiązkowych opłat.

Jeżeli w dowodzie nie ma wpisu o pozytywnym wyniku badania technicznego, konieczne jest dołączenie również zaświadczenia o tym, że auto przeszło badania techniczne. Bez tego nie będzie możliwe zarejestrowanie samochodu w wydziale komunikacji.

Formalności związane z rejestracją pojazdu powinny być załatwione w ciągu 30 dni, licząc od dnia, w którym zostanie podpisana umowa kupna-sprzedaży. Jeżeli termin ten zostanie przekroczony, kierowca musi mieć świadomość tego, że za niedopełnienie obowiązku rejestracji zakupionego auta grozi mu kara nawet w wysokości 1000 zł.

Szukacie Państwo wymarzonego pojazdu? Warto zajrzeć na stronę carforfriend.pl. To nie tylko możliwość znalezienia najlepszego pojazdu. Rejestrowanie samochodu z Niemiec może być kłopotliwe, na szczęście korzystając z oferty znajdującej się na stronie, otrzymacie również specjalistyczną pomoc w zorganizowaniu wszelkich formalności związanych z zakupem. To duże ułatwienie przede wszystkim ze względu na złożone procedury legalnego sprowadzania pojazdu spoza granicy kraju.

Redakcja gobus.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?