Wybór odpowiedniego alkomatu nie jest wcale prostym zadaniem – na rynku znajdują się bowiem produkty znacznie różniące się od siebie parametrami, czy zastosowaniem. Jakie zatem cechy powinien posiadać dobry alkomat? Podpowiadamy, jak podjąć decyzję, aby w przyszłości nie żałować pieniędzy wydanych na zakup alkomatu.
Rodzaj czujnika ma znaczenie
Łatwo dostępne alkomaty do użytku w domu lub w firmie zaopatrzone są w jeden z dwóch rodzajów czujników – półprzewodnikowy lub elektrochemiczny. O ile alkomaty półprzewodnikowe są całkiem sporo tańsze, niż elektrochemiczne, zachęcamy jednak do zakupu tej drugiej opcji. Dlaczego?
Otóż dlatego, że alkomaty elektrochemiczne cechują się większą dokładnością pomiaru, a także lepszą trwałością, niż ich półprzewodnikowe odpowiedniki. Są też mniej wrażliwe na czynniki mogące ewentualnie zaburzyć prawidłowość badania i zafałszować wynik – takie, jak np. dym papierosowy. Wreszcie, alkomaty elektrochemiczne wymagają o wiele rzadszej kalibracji, co jest ich niewątpliwym plusem, jako, że jest to usługa dodatkowo płatna.
Tryb pasywny
Podczas, gdy większość urządzeń do wykonywania pomiarów wymaga wykorzystania ustnika, istnieją również rozwiązania, które nie stawiają przed nami takiego wymagania. Wyposażone są one w pasywny tryb pracy, zwany także trybem bezkontaktowym. Kiedy wybierając alkomat warto postawić na urządzenie wyposażone w tak zwany tryb bezkontaktowy?
Przede wszystkim wtedy, gdy alkomat regularnie służyć ma do badania wielu różnych osób – a zatem, na przykład, gdy poszukujemy odpowiedniego urządzenia dla naszej firmy. Tryb pasywny nie wymaga wykorzystania ustnika do przeprowadzenia badania. Co więcej – alkomaty wyposażone w taki tryb pracy świetnie nadają się do wykonania badania przesiewowego, gdy w szybkim czasie sprawdzić chcemy dużą grupę ludzi.
Parametry sensora
Każdy sensor, zarówno półprzewodnikowy, jak i elektrochemiczny, ma odmienne parametry. Dobierając więc odpowiednie dla siebie urządzenie – sprawdzić powinniśmy, jak kształtują się dokładność pomiaru, jego powtarzalność oraz trwałość w przypadku analizowanych przez nas modeli. Warto też upewnić się, ile badań jest w stanie zapewnić nam fabrycznie nowy alkomat, zanim konieczna będzie jego kalibracja.
Niestety, niektóre, tańsze alkomaty, zwłaszcza te półprzewodnikowe, w ogóle nie oferują opcji kalibracji. W takim przypadku konieczna jest wymiana sensora na nowy. W innym wypadku sensor takiego alkomatu zaleca się wymieniać po 3-4 kalibracjach, czyli po około dwóch latach. Sensor alkomatu elektrochemicznego jest trwalszy – zaleca się jego wymianę raz na ok. 5 lat.
Artykuł sponsorowany