Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większa liczba kierowców decyduje się na skórzaną tapicerkę w swoim samochodzie. Należy jednak mieć świadomość, że jej wygląd wraz z upływem może ulec zdecydowanemu pogorszeniu. Na czym powinna polegać konserwacja skóry w samochodzie?
Jakie są wady i zalety skórzanej tapicerki?
Nikogo nie trzeba przekonywać, że skórzana tapicerka zdecydowanie podnosi zarówno urok, jak i elegancję auta. Godny uwagi jest również fakt, że znacznie prościej będzie ją utrzymać w czystości w porównaniu do materiałowego, tradycyjnego obicia. Oczywiście nie można zapomnieć, że skóra samochodowa będzie narażona na bardzo dużą ilość różnych czynników. Doskonałym przykładam mogą być warunki atmosferyczne, których wahania mają bardzie negatywne oddziaływanie na skórzaną tapicerkę.
Godny uwagi jest również fakt, że zdecydowanie najwięcej uszkodzeń jest spowodowanych przez użytkowanie samochodu. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że bardzo nieprzyjazne dla omawianego materiału są jeansy. Mogą one bowiem doprowadzić do przebarwień czy przetarć. Bardzo ważna jest zatem właściwa pielęgnacja tapicerki. W przypadku poważniejszych uszkodzeń rekomendowane jest oddanie jej do naprawy.
Jak dokładnie przebiega naprawa skóry w samochodzie?
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że naprawa skórzanych elementów jest znacznie prostsza niż mogłoby się wydawać. Rekomendowane jest w pierwszej kolejności bardzo dokładne wymontowanie fotela z samochodu, a następnie pozbycie się wszelkiego rodzaju plastikowych elementów. Z kolei pozostałe trzeba bardzo dokładnie zabezpieczyć taśmą montażową. Kolejnym etapem jest oczyszczenie skóry. Doskonałym przykładem jest skorzystanie z wysokiej jakości silikonowego odtłuszczacza. Następnie należy bardzo dokładnie uzupełnić wszystkie ubytki płynną skórą.
Godny uwagi jest fakt, że dopiero po dziesięciu godzinach od momentu aplikacji można przystąpić do szlifowania omawianej skóry. Na koniec użytkownikowi pozostaje malowanie i zaaplikowanie nabłyszczającego lakieru. Koniecznie należy zdawać sobie sprawę, że skórę można także naprawić bez wizyty w warsztacie samochodowym czy serwisie. Drobniejszych rozdarć można bowiem pozbyć się bardzo prostymi przyrządami. Doskonałymi przykładami mogą być: papier ścierny, łatka czy szpachla.
Konserwacja skóry w samochodzie
Kierowcy muszą wiedzieć, że naprawa omawianej skóry może nie być koniecznością. Wystarczy regularnie stosować odpowiednie preparaty zabezpieczające tapicerkę. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że producenci mają w swojej ofercie asortymentowej bardzo dużą liczbę produktów. Wspomniane preparaty zarówno czyszczą tapicerkę z różnego rodzaju zabrudzeń, jak i tworzą na powierzchni specjalną powłokę, której zadaniem jest absorbcja promieni UV.
Godny uwagi jest fakt, że konserwacja będzie w stanie zagwarantować także właściwe nawilżenie skóry w pojeździe. W ten sposób nie będzie dochodziło do pęknięć. Ponadto dbanie o skórzaną tapicerkę pozwoli na znaczne wydłużenie jej żywotności.