We współczesnych czasach klimatyzacja w samochodzie nie jest już żadnym luksusem. Jest ona bowiem zainstalowana w każdym nowoczesnym aucie. Urządzenie to w dużej mierze wpływa na komfortowe podróżowanie, a w szczególności w upalne, letnie dni. Ponadto instalacja ta wspomaga wentylację kabiny samochodu oraz zapobiega parowaniu szyb, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo podczas jazdy. Jak jest zbudowana oraz jak działa klimatyzacja?
Budowa klimatyzacji
Warto wiedzieć o tym, że układ każdej klimatyzacji samochodowej jest zbudowany z kilku istotnych elementów, które są ze sobą połączone i dzięki temu tworzą obieg. Każda z tych części musi być w pełni sprawna, bowiem tylko wówczas klimatyzacja samochodowa może zapewnić właścicielowi pojazdu wydajne oraz w pełni skuteczne funkcjonowanie. Istotne elementy klimatyzacji to:
– sprężarka – jest ona bardzo często zwana kompresorem. Stanowi ona główną część układu i dzięki niej jest w pełni zapewniony obieg czynnika chłodniczego w całym systemie. Sprężarka jest zasilana przez pasek klinowy od silnika
skraplacz – czyli mechanizm odpowiadający za stan skupienia czynnika chłodniczego, który przechodzi z gazowego w stan ciekły. Praca skraplacza polega na tym, że się on nagrzewa, a wytwarzane ciepło odbierane jest nieustannie przez powietrze, które opływa urządzenie w trakcie ruchu samochodu
– osuszacz – element ten zajmuje się osuszaniem powietrza
– zawór rozprężny – to komponent działający w taki sposób, że dochodzi do zmniejszania ciśnienia czynnika chłodzącego w obiegu. Dzięki temu następuje zmiana stanu skupienia z czynnika z ciekłego w gazowy.
– parownik – jest to istotna część układu klimatyzacji, która zapewnia chłodzenie powietrza oraz jego prawidłowe osuszenie. Element ten jest odpowiedzialny za ostateczną temperaturę powietrza, które z instalacji klimatyzacji przedostaje się do wnętrza samochodu.
Klimatyzacja samochodowa zasada działania
Wbrew pozorom zasada działania klimatyzacji samochodowej nie jest zbyt skomplikowana. Najważniejszym elementem układu klimatyzacji jest kompresor, który to odpowiada za sprężenia czynnika chłodniczego w tym układzie. Ów czynnik chłodniczy dzięki działaniu sprężarki jest sprężany oraz odpowiednio rozgrzewany. Następnie z kompresora trafia on do chłodnicy klimatyzacji, w której to następuje obniżenie jego temperatury. W procesie tym wykorzystywany jest również pęd jazdy samochodu oraz nieustanne wspomaganie przepływu, które to zapewnia wiatrak wentylatora. Występujący w klimatyzacji skraplacz zmienia stan skupienia z gazowego w ciekły, a później czynnik trafia do osuszacza, który to odpowiada za jego filtrację z wszelkich zanieczyszczeń mechanicznych, cząstek powietrza oraz wytwarzającej się pary wodnej.
W dalszej kolejności czynnik chłodniczy zostaje rozprężony poprzez odpowiedni zawór, który zmienia jego ciśnienie i zostaje odpowiedni schłodzony. Wówczas to trafia on do parownika i transportuje się w stronę kabiny pojazdu. Na koniec kompresor zasysa rozprężony w parowniku czynnik roboczy i proces chłodzenia rozpoczyna się na nowo.
Jak dbać o klimatyzację samochodową?
Klimatyzacja samochodowa to bardzo wygodne urządzenie o które warto odpowiednio zadbać. Tylko bowiem wówczas będzie ona w pełni sprawnie funkcjonować.
Zainstalowana w każdym samochodzie klimatyzacja posiada zawsze stosowne informacje od producenta, które dostarczają dostateczną wiedzę dotyczącą jej użytkowania oraz konserwacji. Jeśli w układzie klimatyzacji nie występują objawy świadczące o awarii czy uszkodzeniu któregoś elementu, wówczas wystarczy raz w roku odwiedzić serwis klimatyzacji i wykonać przegląd. W razie potrzeby warto dokonać odgrzybianie, dezynfekcję oraz wymianę filtra powietrza.
Najlepszym okresem na wizytę u mechanika jest wiosna, a więc przed sezonem aktywnego użytkowania klimatyzacji. Warto także raz na jakiś czas sprawdzać szczelność układu. Konserwacja klimatyzacji powinna być przeprowadzana przez wykwalifikowanych techników z wykorzystaniem specjalnych narzędzi oraz urządzeń.
Dzięki temu można bowiem podróżować w komfortowych i przyjemnych warunkach nawet wówczas, gdy na dworze mocno świeci słońce i jest gorąco.