Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Jaki silnik najlepiej wybrać?

Motoryzacja Data publikacji - 14 lutego 2022 Autor - Redakcja gobus.pl
benzyna czy diesel

Benzyna czy diesel to bardzo popularne pytanie zadawane przez kierowców. Należy pamiętać, że jedną z podstawowych decyzji, jaką trzeba podjąć przed kupnem auta, jest wybór rodzaju silnika. Pośród napędów konwencjonalnych kupić można diesla bądź benzynę. Jednakże w jaki sposób rozpoznać, który silnik będzie lepszą opcją? Warto dowiedzieć się, na co należy zwrócić uwagę i o czym należy wiedzieć wcześniej.

Wybór silnika do samochodu

Pierw należy się zastanowić, w jaki sposób będzie użytkowane auto. Jeżeli celem jest samochód do ciężkiej pracy oraz częstszych wyjazdów na dłuższe trasy, to najlepszą opcją będzie diesel. Warto podkreślić, że jednostki wysokoprężne będą stworzone do tego typu zadań, ponieważ nie lubią krótkich dystansów – wtedy łatwiej o ich awarię. Jeśli nastawiamy się przede wszystkim na jazdę po mieście, a autem będziemy głównie dojeżdżać do pracy bądź sklepu, wtedy najlepszą opcją będzie silnik benzynowy. Tego typu prosta konstrukcja będzie o wiele mniej narażona na wszelkie usterki, którym sprzyjają częste postoje bądź krótka jazda na zimnym silniku. W takiej sytuacji wnioski będą nasuwać się same. Jeśli pokonując przebiegi poniżej 20 tysięcy kilometrów w ciągu roku, to najlepiej będzie zainwestować w silniki benzynowy. Warto pamiętać, że diesel z racji dużo bardziej skomplikowanej budowy, a także większej liczby części narażonych na zużycie – turbosprężarek, wtryskiwaczy bądź filtrów stałych – będzie do takiej jazdy nieopłacalny.

benzyna czy diesel

Diesel czy benzyna?

W przypadku gdy stawiamy na diesel, to warto będzie mu zagwarantować dłuższe dystanse i mieć na uwadze pewne ograniczenia. Świetnym przykładem są np. warunki klimatyczne. W naszym kraju zima potrafi być ostra, a jednostki wysokoprężne dużo gorzej odpalają się w niższych temperaturach. Oprócz tego dłużej się również nagrzewają, czyli potrzebują trochę więcej czasu na ciągłą pracę. Oprócz tego bardzo istotna z punktu widzenia użytkowników wydaje się również sama technika jazdy. Jeżeli kierowca posiadający tzw. ciężką nogę, czyli lubiący dynamiczną jazdę, o wiele lepiej odnajdzie się z silnikiem Diesla – osiągają one lepsze wyniki, gdy szybko dostarczy się im wyższych obrotów. Należy jeszcze pamiętać o tym, że bardzo istotnym argumentem na niekorzyść diesla jest po prostu jego przyszłość. Już niedługo będą powolnie wycofywane ze sprzedaży popularne ropniaki. Z pewnością zmniejszy się również ich oferta, a sprzedaż z roku na rok systematycznie będzie spadać. Warto podkreślić, że obecnie a w naszym kraju jest to niespełna 25 procent udziału w rynku.

Przeczytaj więcej na armia24.pl

Redakcja gobus.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?