Samochód jako dobro powszechne stał się dobytkiem, w którym wiele osób spędza czas, zazwyczaj podczas dojazdu do pracy. Oczywistym stało się podnoszenie komfortu podróżowania przez producentów aut. Jednym z podstawowych udogodnień stała się klimatyzacja – wielki bohater upalnych lat i mroźnych zim.
Zima a klimatyzacja
W obiegu krąży kilka nieprawdziwych informacji dotyczących tego jak używać klimatyzacji w samochodzie zimą i czy w ogóle to robić.
Prawdą jest, że włączenie „klimy” zwiększa zużycie paliwa, jednak eksperci ostrzegają przed całkowitym rezygnowaniem z eksploatacji tego systemu zimą. Dlaczego?
Okazuje się, że dla dobra całego układu, bardzo ważne jest aby takie długie okresy przestoju nie występowały. Niepracujący system łatwiej ulega uszkodzeniu co może generować kosztu rzędu kilku tysięcy złotych, gdy przyjdzie do naprawy. To suma o wiele większa niż ta, którą tracimy na paliwie. Warto więc włączyć klimatyzację chociaż raz w tygodniu. Nie zadziała ona w niskich temperaturach, dlatego często wcześniej należy ogrzać kabinę auta.
Poza przyjemnym ciepłem jakie zagości w samochodzie, dzięki włączonej klimatyzacji, dostarczymy pojazdowi jeszcze jedną korzyść. Osuszymy powietrze, ograniczając parowanie i zagrzybienie samochodu.
Dbaj o klimatyzację równie dobrze jak o opony
Chyba żaden poważny kierowca nie bagatelizuje konieczności wymiany opon. Z reguły wymieniamy je dwa razy w roku. Przed okresem letnim i zimowym. Równie często należałoby kontrolować stan klimatyzacji w naszym samochodzie.
Odpowiednia konserwacja tego układu wpływa na żywotność całego systemu. Wydając dwieście – trzysta złoty na kontrolę, oszczędzamy kolejne tysiące potrzebne na naprawę. Szczególnie ważna jest kontrola dokonywana przed okresem letnim, w którym wykorzystywanie klimatyzacji jest największe.
Bohaterka lata
Wiemy już jak obchodzić się z klimatyzacją zimą, kiedy jest mało używana.? Latem na piedestale musimy postawić nasze zdrowie. Największym błędem jest włączenie chłodzenia w nagrzanym samochodzie i czekanie w domu, aż się schłodzi. To prosta droga do szybkiej infekcji, spowodowanej szokiem termicznym, który latem można bardzo łatwo wywołać. Stosuj się do tych kilku zasad, by klimatyzacja była dla Ciebie bezpieczna.
Przed wejściem do auta, które stała w nasłonecznieniu pootwieraj drzwi lub okna, by wpuścić do środka świeże powietrze. Gdy wsiądziesz za kierownice nie odpalaj jeszcze klimatyzacji, przejedź powoli pierwsze kilka kilometrów z otwartą szybą. Zamknij ją po krótkim czasie i dopiero wtedy wciśnij magiczny przycisk, chłodzący samochód. Oczywiście najlepiej nie ustawiać od razu najniższej temperatury. Nie przyspieszy to chłodzenia. Na początku wybierz wariant z kilkustopniową różnicą temperatur, by później systematycznie ją zmniejszać. Niezależnie od upałów pamiętaj, że od czasu do czasu warto otworzyć okno i wpuścić świeże powietrze, szczególnie jeżeli wybierasz się w długą drogę. Ważne jest, aby temperatura w samochodzie nie była zbyt niska, aby uchronić się przed szokiem termicznym przy opuszczaniu pojazdu.
Dbajmy o nasze klimatyzacje i zdrowie.