Dziś w każdym nowym samochodzie znajduje się fabryczne radio. Nieco drażliwym tematem jest jego rozkodowanie. Co prawda z wykonaniem tej czynności nie ma zazwyczaj żadnego problemu złodziej, ale inaczej bywa w przypadku właścicieli samochodowych. Zatem jak rozkodować radio samochodowe w razie potrzeby?
Czemu producenci kodują radia?
Dziś każde fabryczne radio samochodowe jest zazwyczaj zakodowane przez producenta. Czynność ta jest wykonywana przede wszystkim dla ochrony przed kradzieżą.
Niemniej dziś, w dobie ogromnych możliwości technologicznych kod jest zazwyczaj znacznie większym problemem dla właściciela samochodu, niż dla fachowego złodzieja. Tymczasem każda wymiana akumulatora czy też przełożenie radia samochodowego do innego auta może skończyć się uciążliwym zablokowaniem tego sprzętu.
Jak rozkodować fabryczne radio samochodowe?
Warto wiedzieć o tym, że przy posiadaniu niezbędnych wiadomości rozkodowanie radia może okazać się bardzo szybką oraz prostą czynnością.
W sytuacji kiedy właściciel samochodu posiada oryginalne, fabrycznie zamontowane radio, to w celu jego rozkodowania najpierw powinien dokładnie zapoznać się z posiadaną dokumentacją swego auta. Zazwyczaj w etui z instrukcją obsługi samochodu znajduje się bowiem kartonik przypominający mocno swym wyglądem kartę kredytową, na którym to zapisany jest kod do radia.
Niemniej może zdarzyć się, że owa karta jest niewypełniona lub karty takiej użytkownik nie posiada. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy samochód pochodzi z drugiej ręki. W takiej niefortunnej sytuacji trzeba skorzystać z innego, sprawdzonego sposobu który pozwoli na rozkodowanie radia.
Jeżeli radio jest fabryczne, a nie posiadamy do niego karty z kodem, wówczas koniecznie trzeba skontaktować się autoryzowaną stacją obsługi auta. Po podaniu pracownikowi odpowiednich danych oraz potwierdzeniu prawa do auta możliwe jest bowiem odtworzenie kodu. W takiej sytuacji warto uzbroić się w dużą cierpliwość, bowiem zazwyczaj większość serwisów nie ma czasu oraz ochoty na to, aby zajmować się tak błahymi sprawami. W związku z tym pracownicy ASO mogą odmówić wykonania tego zadania, na przykład w przypadku gdy będą mieli wątpliwość co do stanu prawnego posiadanego radia.
Często też zdarza się, że pracownicy ASO proponują obsługę serwisową samochodu umożliwiającą zdjęcie blokady. Niestety decydując się na tego typu usługę każdy posiadacz samochodu powinien liczyć się z dość wysokimi kosztami.
Rozkodowanie radia z pomocą internetu
Powyższe porady nie należą do jedynych sposobów, które pozwalają skutecznie rozkodować radio samochodowe. Dziś bowiem w internecie można bez większego problemu odnaleźć specjalne serwisy, które oferują wygenerowanie nowego klucza. Co prawda większość z nich oferuje usługi płatne, ale warto najpierw pokusić się o poszukanie darmowej pomocy na forach czy w poszczególnych grupach społecznościowych poświęconych mechanice samochodowej.
Często bywa tak, że wystarczy podać numer seryjny radia, a użytkownicy forum znajdą dla nas odpowiedni kod czy też wskażą miejsce w którym będzie można wygenerować kod samodzielnie. Decydując się na takie rozwiązanie warto zawsze pamiętać o tym, że kilkukrotne wprowadzenie niewłaściwego kodu może przyczynić się do całkowitego zablokowania radia.