Kupujący samochód często weryfikują nie tylko jego stan techniczny, ale też inne aspekty, jak choćby historię ubezpieczeń OC i AC. To interesuje również uczestników ruchu drogowego, którzy w wyniku wypadku zostali poszkodowani przez innego sprawcę i chcą otrzymać odszkodowanie od jego ubezpieczyciela. Wreszcie, możliwość sprawdzenia, czy polisa jest jeszcze ważna przydaje się w codziennym życiu, gdy chcemy upewnić się, że auto jest jeszcze ubezpieczone. Jak sprawdzić historię ubezpieczeń komunikacyjnych? Jest na to, co najmniej kilka sposobów!
Sprawdzenie historii ubezpieczeń na stronie UFG
Istnieją serwisy internetowe, które specjalizują się w dostarczaniu szczegółowych raportów na temat historii samochodów. Rzetelnym źródłem wiedzy jest portal www.ufg.pl prowadzony i aktualizowany przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Firmy ubezpieczeniowe w ciągu maksymalnie 14 dni od zawarcia umowy z kierowcą muszą przekazać taką informację do UFG. Wystarczy wprowadzić w wyszukiwarkę numer VIN pojazdu. Na tej podstawie wyświetlą się dane o numerze obecnej polisy, nazwie towarzystwa, w którym ubezpieczone jest auto, wreszcie markę i model pojazdu. Jeśli jednak otrzymasz informację zwrotną, że auto nie ma OC/AC to oznacza, że faktycznie właściciel nie wykupił polisy albo towarzystwo nie zdążyło jeszcze zaktualizować danych o jego umowie.
Kontakt z poprzednim właścicielem
Kontakt z poprzednim właścicielem to prosty sposób na uzyskanie informacji o historii ubezpieczeń samochodu. Jeśli jest to możliwe, powinien on dostarczyć Ci informacje na temat poprzednich polis OC/AC, w tym kiedy były opłacane, z jakim towarzystwem była podpisana umowa. Informacją, która będzie najbardziej istotna dla nowego właściciela jest ta, czy pojazd był zaangażowany w jakiekolwiek wypadki.
Kontakt z ubezpieczycielem i możliwość przedłużenia polisy
Jeśli wiesz, z jaką firmą ubezpieczeniową była podpisana umowa o OC i AC, możesz zdecydować o przedłużeniu jej. Sprzedający informuje swoje towarzystwo ubezpieczeniowe o fakcie zbycia pojazdu. Automatycznie przechodzi ono na nowego właściciela, bo jest przypisane do auta. To on decyduje, czy wypowiedzieć tę umowę i zawrzeć nową z kimś innym, czy kontynuować OC w tym samym miejscu.
W niektórych przypadkach informacje o historii ubezpieczeń mogą być niekompletne lub nieprecyzyjne. Właściciele samochodów mogą nie zgłaszać pewnych szkód ubezpieczycielom, zwłaszcza jeśli sami pokrywają koszty napraw. Dlatego, choć sprawdzenie historii ubezpieczeń może dostarczyć ważnych informacji, nie zastąpi ono pełnej kontroli samochodu i dokładnej analizy jego stanu.
Materiał zewnętrzny