W zastosowaniach przemysłowych potrzebne są specjalistyczne materiały, które będą zapewniały pewność działania i brak jakichkolwiek wątpliwości co do trwałości materiału czy łączenia pomiędzy częściami. Często w branżach montażowych czy technicznych potrzebne są specjalne środki, które pomogą uzyskać pożądany efekt. Jednym z nich jest klej anaerobowy – bardzo ciekawa substancja, która dzięki swoim właściwościom jest bardzo przydatna w utwardzaniu łączeń. Na jakiej zasadzie on jednak działa i gdzie najczęściej się go stosuje?
Klej anaerobowy – z czego się składa i jak on działa?
Klej anaerobowy jest bardzo specyficzną substancją o dość charakterystycznym działaniu. Technologię tę opatentowano w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych, więc nie jest to najstarsza substancja. Działa ona jednak bardzo sprytnie. Tworzywo anaerobowe, nie bez przyczyny zwane także beztlenowym, w normalnych warunkach jest po prostu płynem, który nanosi się na złączenie, które chcemy utwardzić.
Wszystko zmienia się jednak, gdy na przykład zamontujemy złączkę lub przykręcimy nakrętkę. W momencie odcięcia źródła tlenu, klej anaerobowy bardzo szybko zastyga tworząc bardzo trwałe połączenie odporne na ewentualne luzowanie. Klej wnika pomiędzy przestrzenie, które w teorii mogłyby wywołać poluzowanie połączenia, zmieniając w nich formę na stałą. Sprawia to, iż wytwarza się niezwykle mocne połączenie.
Co najważniejsze, cały proces może bezproblemowo odbyć się w temperaturze pokojowej – najważniejszą kwestią jest po prostu pozbawienie kleju dostępu do tlenu, co dzieje się po przykręceniu nakrętki. Jony metalu przyspieszają i wzmacniają dodatkowo cały proces, co może nam mówić już co nieco o pewnych zastosowaniach, w których klej anaerobowy może być wykorzystywany.
Gdzie stosuje się klej anaerobowy?
Klej anaerobowy wręcz idealnie sprawuje się w momencie, gdzie potrzeba mocnego łączenia metalowych części. Bez problemu jednak sprawdzą się, gdy musimy połączyć metal z gumą, miedzią lub aluminium czy uszczelnić jakiś układ. To właśnie dlatego klej anaerobowy jest tak szeroko wykorzystywany w mechanice, górnictwie czy energetyce.
Anaeroby świetnie uszczelniają oraz tworzą trwałe połączenia, dzięki czemu idealnie nadają się podczas montażu oraz napraw części silników lub skrzyni biegów. Nie można również zapomnieć o możliwości mocowania elementów ruchomych oraz stałych właśnie za pomocą tego typu kleju, a także do tworzenia hermetycznych uszczelnień oraz połączeń. Paleta zastosowań anaerobów jest więc wyjątkowo szeroka.